O MNĚ

Povoláním jsem všeobecná sestra - specialista. Kromě toho se mnoho let věnuji popularizaci vědy. Rád píšu a hovořím zejména o aplikaci poznatků získaných z vesmírného programu do péče o pacienty na Zemi. Pracoval jsem jako zdravotnický specialista, výzkumník a odborný konzultant v oblasti kosmického výzkumu, kde jsem v rámci tzv. analogových simulací kosmických misí zkoumal problematiku lidských potřeb v extrémních podmínkách. Své znalosti a zkušenosti se snažím uplatňovat v oblasti lidských zdrojů ve zdravotnictví, konkrétně v sociálním akčním výzkumu v exponovaných profesích, kde se zaměřuji zejména na problematiku odolnosti zdravotnických týmů v podmínkách zátěže.

Komunikace vědy:

"Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe."

ČLÁNKY A ODKAZY:

Wednesday, February 28, 2018

Mezi životem a smrtí

foto: flickr; opensource
Nová studie přišla s tvrzením, že poté, co se vám zastaví srdce, ve vašem mozku probíhá ještě asi 10 minut celá řada procesů. Naše porozumění tomu, co se děje při tom, když umíráme je  jen rámcové. Srdce přestane bít a my umíráme. Dýchání a krevní oběh se zastavují. Životní pochody se také zastavují. A nebo ne?  Možná, že se toho děje mnohem více.

I když naše srdce už stojí, mozek pracuje dál. Pár okamžiků před smrtí, elektrická aktivita vašeho mozku zesílí. Nikdo vlastně neví, proč se to děje. Možná je to tím, že se začíná projevovat nedostatek kyslíku. Od okamžiku, kdy se vám zastaví srdce, jste při vědomí ještě tak 2-20 vteřin. Tedy při vědomí, je asi silné sousloví. Spíše je to tak, že vnímáte, co se kolem vás děje. To vaše mozková kůra spotřebovává poslední zbytky kyslíku. Je to ta část mozku, která zodpovídá za myšlení a rozhodování. Je to také ta část mozku, která zodpovídá za to, že na podněty ze smyslů, reagujeme tzv. reflexní aktivitou. Ta začíná vyhasínat a váš mozek má poslední minuty života. V mozkových buňkách se začínají aktivovat chemické procesy, které vedou k jejich definitivní smrti. 

Jedině nepřetržité pumpování kyslíku pomocí kardiopulmonální resuscitace je tím, co stojí mezi vámi a vaším definitivním koncem na tomto světě. Nedostává-li se vašemu mozku dostatek kyslíku, tak umírá. A i když většina mozku už podlehla, paměťová centra, tedy oblasti, uchovávající naše vzpomínky, hospodaří s posledními zbytky kyslíku. A právě díky tomu nám ve finálních okamžicích života, začnou před očima defilovat vzpomínky na ty nejemotivnější zážitky, které jsme v minulosti prožili. To vše může trvat, ještě kolem deseti minut. A pak vše končí. Nebo ne?

Studie americko - kanadsko - indického vědeckého týmu zjistila, že ještě dva dny po té, co je člověk prohlášen za mrtvého, v lidském těle pracuje ještě asi 1000 genů. Tyto geny mají za normálních okolností v lidském těle důležitou funkci. Jde o geny, které kódují mechanismy, stimulující zánětlivé stresové reakce. Zajímavé je, že mnoho z těchto genů se aktivuje již v období embryonálního vývoje.

Zajímavé je také to, že některé z těchto genů kódují změny, které vedou k rozvoji rakoviny. "Ale proč by tělo zahájilo růst rakoviny i 2 dny po smrti?" ptají je vědci. " K čemu je rakovina v mrtvém těle?" To co se děje kolem lidské smrti je skutečně stále zahaleno tajemstvím.

Zdá se že proces smrti je mnohem komplexnější a složitější, než jsme si mysleli. A my si na základě nových vědeckých poznatků musíme znovu pokládat základní existenční otázky, ze kterých je tou nejdůležitější otázka co je to vlastně smrt...

Pouze čas a další výzkum nám snad pomůže poodhalit to, co se s námi děje poté, když se naše srdce definitivně zastaví.

 
Zdroj - v angl. originále:
https://www.facebook.com/ScienceNaturePage/videos/1270006676464921/
Podle studie: Front Hum Neurosci. 2013; 7: 533.
Published online 2013 Sep 11.  doi:  10.3389/fnhum.2013.00533
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769617/

VÝZKUM, VÝSLEDKY, PUBLIKACE:

Nejnovější publikace/prezentace:

•BOHÁČEK, Pavel, 2023. Specifika pracovní zátěže psychiatrických sester [prezentace] , Sjezd vojenské psychiatrie a psychologie, Útav leteckého zdravotnictví - Praha, Pardubice, 20.10. 2023, ev. č: AKPČR/PHA/OK/187/2023
•RADJENOVIČOVÁ, Blanka a Pavel BOHÁČEK, 2023. Pracovní podmínky sester: XV. ročník celostátní konference "Kvalita zdravotní péče a akreditace" [prezentace]. 12.9. 2023. Hotel Occidental Praha 4.

KOSMONAUTIKA - Účast na projektech (Aquakosmow10, SIRIUS-21)

•Bernardová Sýkorová, K., Chroustová, E., Boháček, P., Klosová, M., Zubková, A., Krásná, K., Stibor, V., Laštovková, J., Höschlová, E., & Bahbouh, R. (2020-2023). Aplikace psychosociálního přístupu k identifikaci a posílení adaptačních mechanismů člověka během dlouhodobých pilotovaných kosmických letů do hlubokého vesmíru. https://starfos.tacr.cz/projekty/TL03000257#project-main
•Bernardová, K., Čípková, P., Boháček, P., Chroustová, E., Klosová, M., Krásná, K., Stibor, V., & Zubková, A. (2023) Comprehensive analysis of the level of psychosocial conditions and functioning of the space crew in the 3rd simulated space flight to the Moon of the SIRIUS-21 crew (Research report). Praha: TAČR. RIV/44555601:13510/23:43898222. https://starfos.tacr.cz/vysledky-vyzkumu/RIV%2F44555601%3A13510%2F23%3A43898222#result-main