O MNĚ

Povoláním jsem všeobecná sestra - specialista. Kromě toho se mnoho let věnuji popularizaci vědy. Rád píšu a hovořím zejména o aplikaci poznatků získaných z vesmírného programu do péče o pacienty na Zemi. Pracuji jako zdravotnický specialista, výzkumník a odborný konzultant v oblasti kosmického výzkumu, kde v rámci tzv. analogových simulací kosmických misí zkoumám problematiku lidských potřeb v extrémních podmínkách. Své znalosti a zkušenosti se snažím uplatňovat v oblasti lidských zdrojů ve zdravotnictví, konkrétně v sociálním akčním výzkumu v exponovaných profesích, kde se zaměřuji zejména na problematiku odolnosti zdravotnických týmů v podmínkách zátěže.

Komunikace vědy:

"Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe."

ČLÁNKY A ODKAZY:

Thursday, July 4, 2024

Žít jako na kánoi: Lekce z analogových simulací kosmických misí

V dobách, kdy lidstvo směřuje své ambice k Marsu a dál, se příprava astronautů na dlouhodobé mise stává klíčovým prvkem úspěchu. Aby se připravili na podmínky, které je čekají ve vesmíru, využívají vědci a astronauti analogové simulace kosmických misí na Zemi. Tyto izolační experimenty nám nejen pomáhají pochopit výzvy dlouhodobého pobytu ve vesmíru, ale také nám nabízejí cenné lekce pro náš každodenní život. A právě zde se prolíná staré skautské rčení „žít jako na kánoi“ s moderní vědou.

Izolační experimenty...

Izolační experimenty jako Mars500, HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) a SIRIUS (Scientific International Research in Unique Terrestrial Station) jsou navrženy tak, aby simulovaly dlouhodobé kosmické mise. Účastníci těchto experimentů žijí a pracují v uzavřeném prostoru po dobu několika měsíců až let, což jim umožňuje zažít podobné podmínky, jaké by zažili na Marsu nebo na Měsíci. Co nám tyto experimenty říkají o lidském chování a spolupráci?

Spolupráce a týmová práce...

Izolační experimenty ukazují, že úspěch mise závisí na schopnosti členů týmu spolupracovat a řešit konflikty. Stejně jako na kánoi, kde je nutná spolupráce všech členů posádky, i zde je klíčová komunikace a koordinace. Bez efektivní týmové práce se může i ta nejlépe naplánovaná mise rozpadnout.

Důvěra a spolehlivost...

Dlouhodobá izolace vyžaduje vysokou míru důvěry mezi členy týmu. Každý člen musí být spolehlivý a plnit své úkoly, aby byla mise úspěšná. Tento princip je obdobný životu na kánoi, kde každý musí důvěřovat ostatním, že udělají svou práci. Bez vzájemné důvěry by se posádka rozpadla pod tlakem izolace a náročných podmínek.

Psychologická odolnost a podpora...

Pobyt v omezeném prostoru může být psychicky náročný. Experimenty ukazují, že psychologická podpora mezi členy týmu a schopnost zvládat stres jsou klíčové pro udržení dobré morálky. To opět připomíná život na kánoi, kde je důležité udržet si pozitivní přístup a podporovat ostatní. Silná psychologická odolnost je nezbytná pro překonávání náročných situací, kterým čelí astronauti.

Minimalismus a efektivita...

V izolovaných podmínkách je nutné efektivně využívat omezené zdroje a prostor. Účastníci musí pečlivě plánovat a spravovat své zásoby, což je přímo paralelní s minimalismem a efektivitou života na kánoi. V obou případech je třeba žít s tím, co je skutečně nutné, a vyhnout se zbytečnému plýtvání.

Závěr... 

Analogové simulace kosmických misí poskytují cenné poznatky o tom, jak lidé fungují v omezených a izolovaných podmínkách. Tyto poznatky nám ukazují, že principy spolupráce, důvěry, minimalismu a psychologické odolnosti, které jsou důležité pro úspěšnou kosmickou misi, jsou stejně relevantní pro každodenní život. Pojem „žít jako na kánoi“ tyto principy shrnuje a připomíná nám, že i v běžném životě můžeme čerpat z lekcí, které nám poskytují extrémní podmínky vesmírných simulací.

Stejně jako na kánoi musíme i v životě být připraveni spolupracovat, důvěřovat si, efektivně využívat zdroje a podporovat jeden druhého. Pouze tak můžeme úspěšně čelit výzvám, které nám život přináší.

Foto: IBMP

VÝZKUM, VÝSLEDKY, PUBLIKACE:

Nejnovější publikace/prezentace:

•BOHÁČEK, Pavel, 2023. Specifika pracovní zátěže psychiatrických sester [prezentace] , Sjezd vojenské psychiatrie a psychologie, Útav leteckého zdravotnictví - Praha, Pardubice, 20.10. 2023, ev. č: AKPČR/PHA/OK/187/2023
•RADJENOVIČOVÁ, Blanka a Pavel BOHÁČEK, 2023. Pracovní podmínky sester: XV. ročník celostátní konference "Kvalita zdravotní péče a akreditace" [prezentace]. 12.9. 2023. Hotel Occidental Praha 4.
•Bernardová, K., Čípková, P., Boháček, P., Chroustová, E., Klosová, M., Krásná, K., Stibor, V., & Zubková, A. Comprehensive analysis of the level of psychosocial conditions and functioning of the space crew in the 3rd simulated space flight to the Moon of the SIRIUS-21 crew (Research report). Praha: TAČR. RIV/44555601:13510/23:43898222.