O MNĚ

Povoláním jsem všeobecná sestra - specialista. Kromě toho se mnoho let věnuji popularizaci vědy. Rád píšu a hovořím zejména o aplikaci poznatků získaných z vesmírného programu do péče o pacienty na Zemi. Pracoval jsem jako zdravotnický specialista, výzkumník a odborný konzultant v oblasti kosmického výzkumu, kde jsem v rámci tzv. analogových simulací kosmických misí zkoumal problematiku lidských potřeb v extrémních podmínkách. Své znalosti a zkušenosti se snažím uplatňovat v oblasti lidských zdrojů ve zdravotnictví, konkrétně v sociálním akčním výzkumu v exponovaných profesích, kde se zaměřuji zejména na problematiku odolnosti zdravotnických týmů v podmínkách zátěže.

Komunikace vědy:

"Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe."

ČLÁNKY A ODKAZY:

Saturday, June 9, 2018

Jak ve vesmíru zvážit astronauta?

Body Mass Measurement Device (Foto: NASA)

Na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS), během kosmické mise, je v pravidelných intervalech kontrolován zdravotní stav astronautů. Nejde jen o prevenci zdravotních komplikací, ale patří to i k celé řadě experimentů, které jsou na palubě kosmické stanice realizovány. Mezi ta nejzákladnější vyšetření patří také pravidelné vážení astronautů. Ale počkat... Pravidelné vážení? Jak lze astronauta zvážit, když na palubě ISS je prostředí mikrogravitace (lidově stav beztíže)? V takovém případě samozřejmě nelze astronauta zvážit, tedy ne obvyklým způsobem.

Nicméně, jak to bývá, při řešení tohoto problému si vědci vzali na pomoc fyziku. Kolik astronaut váží lze na palubě ISS zjistit pomocí dvou zařízení. Prvním z nich je Body Mass Measurement Device. Jak již samotný název napovídá, je to zařízení, které měří hmotu astronauta, a sice pomocí oscilace pružiny o přesně definované síle. Astronaut se pevně uchytí k zařízení a rozkmitá jej a to pak spočítá počet kmitů pružiny s astronautovým tělem za určitý časový úsek, což pak počítač převede např. na kilogramy (viz video). 

Space Linear Acceleration Device (Foto: NASA)
Další zařízení, které lze ke zvážení astronauta použít je SLAMMD (Space Linear Acceleration Device). Tohle zařízení vlastně pracuje na principu měření lineární akcelerace. Představte si to tak, že jste železný muž a máte za úkol tažením rozpohybovat nejprve osobní auto a pak třeba kamion. Jasně, že osobák zvládnete snadněji než kamion. Lineární akcelerace více hmotných předmětů vyžaduje větší sílu. Hůře se jejich pohyb se dá také díky setrvačnosti zastavit (viz. video). 

VÝZKUM, VÝSLEDKY, PUBLIKACE:

Nejnovější publikace/prezentace:

•BOHÁČEK, Pavel, 2023. Specifika pracovní zátěže psychiatrických sester [prezentace] , Sjezd vojenské psychiatrie a psychologie, Útav leteckého zdravotnictví - Praha, Pardubice, 20.10. 2023, ev. č: AKPČR/PHA/OK/187/2023
•RADJENOVIČOVÁ, Blanka a Pavel BOHÁČEK, 2023. Pracovní podmínky sester: XV. ročník celostátní konference "Kvalita zdravotní péče a akreditace" [prezentace]. 12.9. 2023. Hotel Occidental Praha 4.

KOSMONAUTIKA - Účast na projektech (Aquakosmow10, SIRIUS-21)

•Bernardová Sýkorová, K., Chroustová, E., Boháček, P., Klosová, M., Zubková, A., Krásná, K., Stibor, V., Laštovková, J., Höschlová, E., & Bahbouh, R. (2020-2023). Aplikace psychosociálního přístupu k identifikaci a posílení adaptačních mechanismů člověka během dlouhodobých pilotovaných kosmických letů do hlubokého vesmíru. https://starfos.tacr.cz/projekty/TL03000257#project-main
•Bernardová, K., Čípková, P., Boháček, P., Chroustová, E., Klosová, M., Krásná, K., Stibor, V., & Zubková, A. (2023) Comprehensive analysis of the level of psychosocial conditions and functioning of the space crew in the 3rd simulated space flight to the Moon of the SIRIUS-21 crew (Research report). Praha: TAČR. RIV/44555601:13510/23:43898222. https://starfos.tacr.cz/vysledky-vyzkumu/RIV%2F44555601%3A13510%2F23%3A43898222#result-main