O MNĚ
Komunikace vědy:
ČLÁNKY A ODKAZY:
Thursday, December 28, 2023
Věda na ISS 2023...
Tuesday, November 28, 2023
Jak přežít práci ve zdravotnictví: Lekce odolnosti z Bagdádu
Monday, November 20, 2023
KOSMONAUTIX.CZ: Odstartoval experiment SIRIUS-23
Monday, October 2, 2023
"KOSMICKÉ" NEMOCNICE
![]() |
Cleveland Clinic/Foto: Wikipedia |
Jedním z nejambicióznějších biomedicínských výzkumných projektů, který byl během komerční kosmické mise realizován, je studium procesu zvaného senescence, neboli buněčné stárnutí. Tento proces, kdy buňka stárne a přestává se dělit, ale neumírá, tak se hromadí v tkáních po celém těle. Tento výzkum jaštiťuje společnost provozující síť špičkových nemocnic Mayo Clinic, konkrétně její výzkumné centrum Robert and Arlene Kogod Center on Aging.
Wednesday, September 20, 2023
MEDICAL TRIBUNE: (Ne)slučitelnost práce ve zdravotnictví s rodinným životem
Je potřeba konstatovat, že práce sestry představuje velmi specifický typ zátěže. Jde o tzv. exponovanou profesi, tedy takovou, ve které dochází k synergickému působení stresorů, jakými jsou fyzická a psychická zátěž. Práce, kde se mísí nutnost rutinního zvládání řady odborných činností s nutností činit rozhodnutí v časové tísni a s velkými důsledky pro zdraví a život pacienta. Na sestru jsou kladeny nároky jak ze strany lékařů, tak i ze strany pacientů a jejich blízkých. Ne vždy jsou tyto nároky ve vzájemné shodě. Nezřídka dochází k situacím, kdy sestra musí saturovat potřeby pacientů, aniž by měla čas saturovat potřeby své. K tomu si ještě připočtěme například práci v noci, v nepravidelných službách a ve svátcích. To všechno jsou přesně ty ingredience, které když se namíchají dohromady, tvoří ideální směs pro rozvoj frustrace, vyčerpání a syndromu vyhoření. Více na webu MEDICAL TRIBUNE.
Tuesday, September 19, 2023
JAK SE LIDÉ A MALÉ SOCIÁLNÍ SKUPINY VYROVNÁVAJÍ S IZOLACÍ BĚHEM VESMÍRNÝCH MISÍ?
V dnešní době, kdy se snažíme realizovat pilotované lety po oběžné dráze Země a budovat orbitální a meziplanetární základny, stojíme před novými výzvami. Jak se lidé a malé sociální skupiny vyrovnávají s izolací během kosmických misí? Jaké dopady má tato izolace na jejich psychiku, sociální vztahy, fyziologii a zdraví?
Touto problematikou se zabývá Kateřina Bernardová Sýkorová spolu se svým výzkumným týmem „KOSMOW“ z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a společnosti QED GROUP. Kvalita jejich výzkumu zaujala i prestižní vědecký časopis Aerospace, který dne 1. září 2023 publikoval ve svém zvláštním čísle autorský článek Kateřiny Bernardové Sýkorové a kolektivu autorů z týmu na dané téma. Více v tomto článku na webu UJEP...
(foto: IBMP/Archiv KOSMOW)
Friday, August 4, 2023
ČESKÝ ROZHLAS - PLANETÁRIUM: Z karantény až do vesmíru
Tuesday, May 30, 2023
Psychologická podpora astronautů: Klíč k úspěchu vesmírných misí
Izolace a vzdálenost od Země představují jedinečné výzvy při výběru posádky pro mise na Měsíc a Mars. Čím déle a dále cestujeme v těchto omezených prostředích, tím více musíme dbát na dynamiku spojenou s délkou mise a vzdáleností. Komunikace, morálka a porozumění mezi členy posádky jsou klíčové pro úspěch mise.
Aktivitou proti depresi...
NASA's Human Research Program (HRP) zkoumá, jak standardizované hodnocení duševního zdraví posádky stanice může pomoci předpovědět výkonnostní schopnosti budoucích průzkumných posádek po přistání na Měsíci nebo Marsu. Tento výzkum je klíčový pro přípravu astronautů na psychologické výzvy, které přináší dlouhodobé vesmírné mise.
Jednou z oblastí, které HRP zkoumá, je význam zapojení se do relevantních, smysluplných aktivit. Učení se jazyku nebo nových lékařských dovedností může pomoci odvrátit depresi a zvýšit morálku. Další oblastí je péče o vesmírnou zahradu na stanici, což by mohlo mít pozitivní dopady na duševní zdraví, kromě poskytování čerstvého zdroje potravy a pomoci při čištění vzduchu.
Cvičení a motivace...
Výzkumníci také zkoumají, jak virtuální realita může zlepšit zážitek astronautů z jejich denních vícehodinových tréninkových sezení. Tato technologie by mohla zvýšit motivaci k cvičení a pomoci astronautům lépe se vyrovnat s izolací ve vesmíru.
Psychologie z vesmíru pomáhá na Zemi...
Výzkum na ISS má za cíl zajistit, že budoucí vesmírní průzkumníci nejen přežijí, ale také prosperují na svých vesmírných misích. Zajímavé je, že stejný výzkum a zkušenosti lze uplatnit i na řešení sociální izolace na Zemi. Například když bylo 33 chilských horníků uvězněno pod zemí více než dva měsíce, psychologové NASA byli součástí týmu, který byl vyslán na pomoc. Jejich zkušenosti s udržováním duševního zdraví posádky v malých, izolovaných prostorech, jako je Mezinárodní vesmírná stanice, pomohly záchranářům podporovat horníky v zvládání jejich izolace, předvídat skupinovou dynamiku a řešit jakékoliv napětí, které vzniklo.
Psychologická podpora astronautů je tedy klíčová pro úspěch vesmírných misí. Ať už jde o výběr posádky, přípravu na misi nebo podporu během mise, duševní zdraví astronautů je stejně důležité jako jejich fyzické zdraví. A jak ukazuje výzkum na ISS, pochopení a řešení psychologických výzev vesmírného cestování může mít pozitivní dopady i zde na Zemi.
Zdroj informací: https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/benefits/understanding-psychological-hazards-of-spaceflight, FOTO: NASA
Monday, May 1, 2023
Z války proti terorismu k boji proti rakovině
Tuesday, April 25, 2023
Kosmonautika učí rivaly spolu mluvit...
Experiment je ojedinělý nejen svou délkou a složitostí, ale také tím, že probíhá v době napjatých vztahů mezi USA a Ruskem. Obě země se vzájemně obviňují z nebezpečného chování ve vesmíru, zejména po nedávném ruském testu protisatelitní střely, který vytvořil velké množství kosmického smetí. Na vrchol nevraživosti se obě země dostaly napadením Ukrajiny Ruskem. Přesto se zdá, že ve vesmírné spolupráci převládá pragmatismus nad politikou.
Jedním z důvodů je skutečnost, že USA i Rusko jsou stále závislé na sobě v rámci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která je posledním ostrovem harmonie mezi oběma mocnostmi. USA potřebují ruské rakety Sojuz pro přepravu nákladu a posádek na ISS, zatímco Rusko potřebuje americké lodě Crew Dragon pro stejný účel. Obě strany si tak vyměňují místa na svých lodích a udržují společnou posádku na ISS.
Dalším důvodem je společný zájem o rozvoj vesmírného průzkumu a využívání vesmíru pro mírové účely. Experiment Sirius-21 je součástí širšího programu Sirius, který začal v roce 2017 a plánuje další simulované mise s různou délkou a složením posádky. Program je financován NASA a Roskosmosem a spolupracuje s dalšími mezinárodními partnery. Jeho cílem je připravit se na budoucí pilotované mise na Měsíc a Mars a zlepšit poznání o dopadech dlouhodobých letů na lidský organismus.
Experiment Sirius-21 tak ukazuje, že i přes politické rozpory dokážou USA a Rusko najít společnou řeč ve vesmíru. Je to důkaz jejich schopnosti spolupracovat na vysoké úrovni v oblasti, která vyžaduje nejen technologickou excelenci, ale také důvěru a respekt. Je to také naděje pro budoucnost, že vesmír nebude pouze arénou konfliktů, ale také inspirací pro mír.
Zdroj: https://foreignpolicy.com/2021/11/03/us-russia-space-cooperation-nasa-sirius/
Saturday, April 8, 2023
Pozvánka na přednášku:
O projektu „SIRIUS“, ale také o autorsky vlastní pilotní výzkumné studii „AQUAKOSMOW 10“, realizované s týmem potápěčů v létě 2021 ve Slověnickém mlýně u Českých Budějovic, bude ve čtvrtek 20. dubna tým „KOSMOW“, pod vedením psycholožky a výzkumné pracovnice Kateřiny Bernardové, diskutovat v prostorách teplické hvězdárny. Tým funguje pod hlavičkou Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ve spolupráci se společností QED GROUP doc. MUDr. Radvana Bahbouha, PhD. Více zde.
Friday, March 24, 2023
KOSMONAUTIX CZ: Klíčové problémy reprodukce člověka ve vesmíru
Wednesday, March 22, 2023
Výsledky STS 90 - Neurolab I.
Za posledních několik desetiletí se lidé stali stálými obyvateli vesmíru. Zdá se, že lidstvo se blíží dalšímu velkému kroku ve vesmírném výzkumu. V této souvislosti se vynořuje otázka, jaký vliv má prostředí beztíže na lidský organismus, zejména na fungování mozku a nervového systému. Na tuto otázku se snažila odpovědět mise STS-90 Neurolab, kterou v roce 1998 vyslala americká vesmírná agentura NASA.
Během této 16 denní mise sedmi astronautů bylo na palubě raketoplánu Columbia provedeno 26 experimentů v oblasti neurovědy. Tyto experimenty měly za úkol zkoumat vliv mikrogravitace na různé funkce mozku a nervového systému. Hlodavci byli vystaveni různým podmínkám, aby se zjistilo, jak mikrogravitace ovlivňuje vestibulární systém a rovnováhu. Byly zkoumány změny v růstu a vývoji nervových buněk a synapsí v prostředí beztíže. Zkoumalo se, jak mikrogravitace ovlivňuje plastické změny v mozku, včetně učení a paměti. Testovacími subjekty byli hlodavci, hmyz, plži, dvě druhy ryb a posádka raketoplánu. Mise byla výsledkem spolupráce NASA, několika domácích partnerů a kosmických agentur Kanady (CSA), Francie (CNES) a Německa (DARA), stejně jako Evropské kosmické agentury (ESA) a Národní agentury pro vývoj vesmíru Japonska (NASDA). Většina experimentů byla provedena v tlakovém modulu Spacelab, který byl umístěn v nákladovém prostoru Columbie. Experimenty byly připraveny osmi týmy. Čtyři týmy (s celkovým počtem 11 experimentů) používaly posádku raketoplánu jako subjekty a další čtyři týmy (s 15 experimenty) zkoumaly zvířecí subjekty. Týmy, které zkoumaly lidské subjekty, byly týmy autonomní nervové soustavy, senzorické motoriky a výkonu, vestibulární a spánkové týmy. Týmy se zvířecími subjekty byly týmy neuronální plasticity, savčího vývoje, akvatické a neurobiologické týmy.
Mikrogravitace versus mozek...
Tyto výsledky mají důležité důsledky nejen pro kosmický výzkum, ale také pro medicínu. Rozumět tomu, jak mikrogravitace ovlivňuje fungování mozku a nervového systému.
Člověk, gravitace a přetížení...
Když se starší muž rychle postaví po probuzení, zažívá závratě a padne. Bojový pilot zatáhne svůj letoun do těsného obratu a téměř omdlívá. Co spojuje tyto dva případy? V obou situacích je kardiovaskulární systém (srdce a krevní cévy) vystaven stresu způsobenému gravitací. Protože hlava je nad srdcem, když stojíme nebo sedíme, kardiovaskulární systém musí pracovat proti gravitaci, aby udržel průtok krve do mozku. Osoba, jejíž kardiovaskulární systém má potíže s poskytováním průtoku krve do mozku při stání, trpí ortostatickou intolerancí.
Vědecké vybavení, které bylo na palubě raketoplánu Columbia během mise STS-90 Neurolab, umožnilo provést unikátní výzkum, který nám pomohl pochopit, jak mikrogravitace ovlivňuje fungování mozku a nervového systému. Tyto výzkumy mají důležité důsledky nejen pro kosmický výzkum, ale také pro medicínu a nové možnosti výzkumu kosmického prostoru.
Téma, může být klíčové pro léčbu řady onemocnění. Například, vliv mikrogravitace na nervovou signalizaci by mohl pomoci při výzkumu léčby neuropatické bolesti a jiných poruch nervové soustavy. Stejně tak pochopení plastických změn v mozku může pomoci v boji proti Alzheimerově chorobě a dalším onemocněním spojeným s degradací mozku.
Závěrem...
Tyto výsledky mají důležité důsledky nejen pro kosmický výzkum, ale také pro medicínu. Rozumět tomu, jak mikrogravitace ovlivňuje fungování mozku a nervového systému. Tyto výzkumy také nabízejí nové možnosti pro výzkum kosmického prostoru. Pochopení toho, jak mikrogravitace ovlivňuje mozku a nervový systém, může pomoci při plánování dlouhodobých kosmických letů, jako jsou cesty na Mars a další planetární tělesa. Díky těmto výzkumům se můžeme dozvědět více o tom, jak se naše tělo přizpůsobuje prostředí beztíže a jak bychom mohli tuto adaptaci využít pro další výzkum a kosmické cesty.
Zdroje:
NASA. (2003). STS-90 Neurolab. https://www.nasa.gov/mission_pages/neurolab/index.html
http://www.spacefacts.de/mission/english/sts-90.htm
Homick, J. L. (2002). Neurolab: exploring the effects of microgravity on the nervous system. Aviation, space, and environmental medicine, 73(9), 880-885.
Harm, D. L. (2001). The Neurolab Spacelab mission: Neuroscience research in space. Neuroscience research program bulletin, 39(1), 1-8.
Rosenzweig, E. S., Salehi, A., Liang, H., & Nadkarni, N. (2009). The Neurolab Spacelab mission: studying the effects of microgravity on the developing nervous system. Gravitational and Space Biology, 22(2), 13-20.
Thursday, March 16, 2023
Test NASA-TLX vznikl pro hodnocení zátěže pilotů a astronautů... Nyní testuje zdravotní sestry
V hlavní roli zátěž...
Zátěž zdravotních sester je často diskutovaným tématem v oblasti zdravotnictví. V nedávné studii publikované v časopise Intensive & Critical Care Nursing se autoři zaměřili na měření celkové pracovní zátěže sester na neonatologických, pediatrických a dospělých jednotkách intenzivní péče. Výsledky studie naznačují, že zátěž zdravotních sester se liší podle typu jednotky intenzivní péče.
Test pro astronauty i sestry...
Pro měření celkové pracovní zátěže byl použit NASA Task Load Index (TLX), který je standardním nástrojem pro měření subjektivní zátěže v různých pracovních prostředích. Tento nástroj se skládá ze šesti položek, které měří různé aspekty pracovní zátěže, včetně mentální a fyzické zátěže, úrovně stresu a únavy.
Výsledky studie ukázaly, že zátěž zdravotních sester na neonatologických jednotkách byla nejvyšší z celkového počtu testovaných jednotek. Tento výsledek byl způsoben vysokým počtem pacientů, kteří potřebují speciální péči a pozornost, což vyžaduje větší úsilí sester. Sestry na pediatrických jednotkách měly mírně nižší zátěž než sestry na neonatologických jednotkách, ale stále byla vyšší než u sester na dospělých jednotkách.
Autoři této studie zároveň identifikovali několik faktorů, které ovlivňují zátěž zdravotních sester. Kromě počtu pacientů a jejich zdravotního stavu, se mezi faktory, které mohou ovlivnit pracovní zátěž sester, řadí také přítomnost rodiny pacientů, délka směny a dostupnost zdravotnických prostředků.
Zátěž zdravotních sester může mít negativní dopad na jejich fyzické a psychické zdraví, což může vést k vyhoření, stresu a neschopnosti pracovat efektivně. Proto je důležité, aby zdravotnická zařízení poskytovala dostatečnou podporu a zdroje, které mohou pomoci snížit pracovní zátěž sester. To může zahrnovat zvýšení počtu personálu, vylepšení pracovních podmínek, a poskytování školení a podpory pro sestry, které mohou pomoci snížit stres a zlepšit jejich schopnosti řešit výzvy spojené s péčí o pacienty.
Dalším důležitým faktorem pro snížení pracovní zátěže sester může být zlepšení komunikace a spolupráce mezi členy týmu. Když jsou zdravotní sestry a další členové týmu schopni účinně spolupracovat a sdílet odpovědnost za péči o pacienty, může to snížit individuální zátěž sester a zlepšit celkovou kvalitu péče.
Závěr...
V závěru je důležité podotknout, že zátěž zdravotních sester je složitým problémem, který vyžaduje celkové posouzení pracovního prostředí a efektivní řešení na úrovni organizace. Použití nástrojů, jako je NASA Task Load Index, může pomoci identifikovat oblasti, které potřebují zlepšení, a umožnit organizacím zlepšit podmínky pro práci sester a celkovou kvalitu péče o pacienty.
Tubbs-Cooley, H.L., et al. The NASA Task Load Index as a measure of overall workload among neonatal, paediatric and adult intensive care nurses. Intensive & Critical Care Nursing (2018), https://doi.org/10.1016/j.iccn.2018.01.004