Vítejte****Neuralink video****Polštářové studie - aneb pohyb je život****KOSMONAUTIX: Vliv umělé gravitace na zdraví astronautů****KOSMONAUTIX: Kosmonautika ve výzkumu Alzheimerovy nemoci****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Přeji příjemné čtení :-)

Editoral...

Jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky, nebo z válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty? Přežití člověka v extrémních prostředích, odolnost a zvládání mimořádných situací. Nejnovější informace v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Člověk jako lidská bytost a péče o jeho zdraví a jeho potřeby - tedy Nursng Science, neboli ošetřovatelství jako věda a jeho teorie, praxe a jeho nejnovější poznatky ... To všechno jsou témata, která mě nepřestávají fascinovat ... Doufám, že mé blogy zaujmou i vás :-)

PS: Mé blogy, zaměřené na ošetřovatelství Men In Nursing CZ a RN nursing lifestyle, najdete v pravé dolní části stránky... :-)

Thursday, July 11, 2013

Kosmonautika pomáhá v péči o nemocné...

ilustrační foto: ESA
V magazínu pro ošetřovatelství Florence byl publikován odborný článek o přínosu poznatků a tzv. analogových studií - neboli simulací jednotlivých aspektů kosmických misí pro péči o nemocné. Práce vznikla v Ústřední vojenské nemocnici - Vojenské fakultní nemocnici v Praze...
Analogové studie a vliv smyslové a sociální deprivace na pacienty upoutané na lůžko
Abstrakt: Analogové studie Bed-Rest (upoutání na lůžko) a Water Immersion (ponoření) simulují účinky kosmického letu na lidský organismus a přinášejí mnoho informací, které můžeme využít i v léčbě dlouhodobě, chronicky nemocných pacientů. Průvodním jevem dlouhodobé imobilizace je smyslová a sociální deprivace, která má vliv na plasticitu mozku. To se projevuje změnami v kognitivní výkonnosti i v emocionálních reakcích. Dlouhodobá imobilizace ovlivňuje také celou řadu chorobných stavů a autonomní regulaci organismu. Znalosti těchto vlivů jsou přínosem nejen v samotné léčbě, ale také v ošetřovatelském procesu.