Vítejte****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Jak ve vesmíru zvážit astronauta?****Kosmonautix: Cislunární medicína****Plíce se ve vesmíru hojí pomaleji****Mezi životem a smrtí****Přeji příjemné čtení :-)

Thursday, July 11, 2013

Kosmonautika pomáhá v péči o nemocné...

ilustrační foto: ESA
V magazínu pro ošetřovatelství Florence byl publikován odborný článek o přínosu poznatků a tzv. analogových studií - neboli simulací jednotlivých aspektů kosmických misí pro péči o nemocné. Práce vznikla v Ústřední vojenské nemocnici - Vojenské fakultní nemocnici v Praze...
Analogové studie a vliv smyslové a sociální deprivace na pacienty upoutané na lůžko
Abstrakt: Analogové studie Bed-Rest (upoutání na lůžko) a Water Immersion (ponoření) simulují účinky kosmického letu na lidský organismus a přinášejí mnoho informací, které můžeme využít i v léčbě dlouhodobě, chronicky nemocných pacientů. Průvodním jevem dlouhodobé imobilizace je smyslová a sociální deprivace, která má vliv na plasticitu mozku. To se projevuje změnami v kognitivní výkonnosti i v emocionálních reakcích. Dlouhodobá imobilizace ovlivňuje také celou řadu chorobných stavů a autonomní regulaci organismu. Znalosti těchto vlivů jsou přínosem nejen v samotné léčbě, ale také v ošetřovatelském procesu.