Vítejte****Neuralink video****Polštářové studie - aneb pohyb je život****KOSMONAUTIX: Vliv umělé gravitace na zdraví astronautů****KOSMONAUTIX: Kosmonautika ve výzkumu Alzheimerovy nemoci****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Přeji příjemné čtení :-)

Editoral...

Jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky, nebo z válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty? Přežití člověka v extrémních prostředích, odolnost a zvládání mimořádných situací. Nejnovější informace v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Člověk jako lidská bytost a péče o jeho zdraví a jeho potřeby - tedy Nursng Science, neboli ošetřovatelství jako věda a jeho teorie, praxe a jeho nejnovější poznatky ... To všechno jsou témata, která mě nepřestávají fascinovat ... Doufám, že mé blogy zaujmou i vás :-)

PS: Mé blogy, zaměřené na ošetřovatelství Men In Nursing CZ a RN nursing lifestyle, najdete v pravé dolní části stránky... :-)

Saturday, July 4, 2015

STUDIE: Projekt Hydronaut: Plánované využívání Hydronautu H3, podvodního experimentálního zařízení

Hydronaut H3 - Podvodní výzkumná laboratoř a výcviková stanice,
bude sloužit jako pozemní kosmické analogové výzkumné a výcvikové zařízení. Bude umožňovat širokou škálu vědeckých experimentů, zaměřených primárně na problematiku fyziologických reakcí a adaptaci člověka na extrémní, uzavřené a izolované prostředí. Například termoregulace organismu, změny dýchacích funkcí a vidění, hojení ran atd., v hyperbarickém prostředí. Bude poskytovat podporu a výzkum v souvisejících psychologických stresorů, jako je stísněné prostředí, omezené interpersonální kontakty, omezené volnočasové aktivity, nedostatek soukromí, poruchy spánku, Problematika pracovního přetížení/monotonie, či dlouhodobá závislost na umělých systémech podpory života. Modul Hydronaut je také vhodný pro nácvik specifických procedur taktické medicíny a záchranných operací ve vysoce rizikových situacích, například v zatopených oblastech, nebo v průběhu kosmického letu. Díky svým možnostem a specifikům, je Hydronaut H3 vhodný pro výzkum a vývoj v oblasti lidského faktoru v nouzových situacích, vývoj a nácvik nových záchranných procedur, pro posádky podmořských a kosmických misí.
Jedním z cílů projektu je také výcvik profesionálních potápěčů, zahrnující základní kurz LEVEL1 (do 30m), až po výcvik saturačního potápění LEVEL3. Důležitou součástí vývoje zařízení jsou také nové typy systémů podpory života a managementu odpadu. Po dostavbě, bude Hydronaut H3 přístupný nejen vědcům z kosmických agentur z celého světa, ale také příslušníkům záchranných sborů a ozbrojených sil, pro které budou připravovány kurzy speciální fyzické a psychologické přípravy, založené na poznatcích z výcviku astronautů. Tento kurz bude zaměřen na pobyt v uzavřeném, izolovaném a nepřátelském prostředí. 
(Project Hydronaut - Planned Use of Hydronaut H3 Underwater Experimental Facility, Pavel Bohacek, Petr Carvan, Oliver Dzvonik, Frantisek Harant, Matyas Sanda, Milos Sazel, The International Academy of Astronautics´2015 Humans In Space Symposium (HIS), Prague) (foto:Czech Space Office/Project Hydronaut)