Vítejte****Neuralink video****Polštářové studie - aneb pohyb je život****KOSMONAUTIX: Vliv umělé gravitace na zdraví astronautů****KOSMONAUTIX: Kosmonautika ve výzkumu Alzheimerovy nemoci****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Přeji příjemné čtení :-)

Editoral...

Jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky, nebo z válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty? Přežití člověka v extrémních prostředích, odolnost a zvládání mimořádných situací. Nejnovější informace v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Člověk jako lidská bytost a péče o jeho zdraví a jeho potřeby - tedy Nursng Science, neboli ošetřovatelství jako věda a jeho teorie, praxe a jeho nejnovější poznatky ... To všechno jsou témata, která mě nepřestávají fascinovat ... Doufám, že mé blogy zaujmou i vás :-)

PS: Mé blogy, zaměřené na ošetřovatelství Men In Nursing CZ a RN nursing lifestyle, najdete v pravé dolní části stránky... :-)

Wednesday, February 28, 2018

Mezi životem a smrtí

foto: flickr; opensource
Nová studie přišla s tvrzením, že poté, co se vám zastaví srdce, ve vašem mozku probíhá ještě asi 10 minut celá řada procesů. Naše porozumění tomu, co se děje při tom, když umíráme je  jen rámcové. Srdce přestane bít a my umíráme. Dýchání a krevní oběh se zastavují. Životní pochody se také zastavují. A nebo ne?  Možná, že se toho děje mnohem více.

I když naše srdce už stojí, mozek pracuje dál. Pár okamžiků před smrtí, elektrická aktivita vašeho mozku zesílí. Nikdo vlastně neví, proč se to děje. Možná je to tím, že se začíná projevovat nedostatek kyslíku. Od okamžiku, kdy se vám zastaví srdce, jste při vědomí ještě tak 2-20 vteřin. Tedy při vědomí, je asi silné sousloví. Spíše je to tak, že vnímáte, co se kolem vás děje. To vaše mozková kůra spotřebovává poslední zbytky kyslíku. Je to ta část mozku, která zodpovídá za myšlení a rozhodování. Je to také ta část mozku, která zodpovídá za to, že na podněty ze smyslů, reagujeme tzv. reflexní aktivitou. Ta začíná vyhasínat a váš mozek má poslední minuty života. V mozkových buňkách se začínají aktivovat chemické procesy, které vedou k jejich definitivní smrti. 

Jedině nepřetržité pumpování kyslíku pomocí kardiopulmonální resuscitace je tím, co stojí mezi vámi a vaším definitivním koncem na tomto světě. Nedostává-li se vašemu mozku dostatek kyslíku, tak umírá. A i když většina mozku už podlehla, paměťová centra, tedy oblasti, uchovávající naše vzpomínky, hospodaří s posledními zbytky kyslíku. A právě díky tomu nám ve finálních okamžicích života, začnou před očima defilovat vzpomínky na ty nejemotivnější zážitky, které jsme v minulosti prožili. To vše může trvat, ještě kolem deseti minut. A pak vše končí. Nebo ne?

Studie americko - kanadsko - indického vědeckého týmu zjistila, že ještě dva dny po té, co je člověk prohlášen za mrtvého, v lidském těle pracuje ještě asi 1000 genů. Tyto geny mají za normálních okolností v lidském těle důležitou funkci. Jde o geny, které kódují mechanismy, stimulující zánětlivé stresové reakce. Zajímavé je, že mnoho z těchto genů se aktivuje již v období embryonálního vývoje.

Zajímavé je také to, že některé z těchto genů kódují změny, které vedou k rozvoji rakoviny. "Ale proč by tělo zahájilo růst rakoviny i 2 dny po smrti?" ptají je vědci. " K čemu je rakovina v mrtvém těle?" To co se děje kolem lidské smrti je skutečně stále zahaleno tajemstvím.

Zdá se že proces smrti je mnohem komplexnější a složitější, než jsme si mysleli. A my si na základě nových vědeckých poznatků musíme znovu pokládat základní existenční otázky, ze kterých je tou nejdůležitější otázka co je to vlastně smrt...

Pouze čas a další výzkum nám snad pomůže poodhalit to, co se s námi děje poté, když se naše srdce definitivně zastaví.

 
Zdroj - v angl. originále:
https://www.facebook.com/ScienceNaturePage/videos/1270006676464921/
Podle studie: Front Hum Neurosci. 2013; 7: 533.
Published online 2013 Sep 11.  doi:  10.3389/fnhum.2013.00533
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769617/