Vítejte****Neuralink video****Polštářové studie - aneb pohyb je život****KOSMONAUTIX: Vliv umělé gravitace na zdraví astronautů****KOSMONAUTIX: Kosmonautika ve výzkumu Alzheimerovy nemoci****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Přeji příjemné čtení :-)

Editoral...

Jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky, nebo z válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty? Přežití člověka v extrémních prostředích, odolnost a zvládání mimořádných situací. Nejnovější informace v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Člověk jako lidská bytost a péče o jeho zdraví a jeho potřeby - tedy Nursng Science, neboli ošetřovatelství jako věda a jeho teorie, praxe a jeho nejnovější poznatky ... To všechno jsou témata, která mě nepřestávají fascinovat ... Doufám, že mé blogy zaujmou i vás :-)

PS: Mé blogy, zaměřené na ošetřovatelství Men In Nursing CZ a RN nursing lifestyle, najdete v pravé dolní části stránky... :-)

Saturday, June 9, 2018

Jak ve vesmíru zvážit astronauta?

Body Mass Measurement Device (Foto: NASA)

Na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS), během kosmické mise, je v pravidelných intervalech kontrolován zdravotní stav astronautů. Nejde jen o prevenci zdravotních komplikací, ale patří to i k celé řadě experimentů, které jsou na palubě kosmické stanice realizovány. Mezi ta nejzákladnější vyšetření patří také pravidelné vážení astronautů. Ale počkat... Pravidelné vážení? Jak lze astronauta zvážit, když na palubě ISS je prostředí mikrogravitace (lidově stav beztíže)? V takovém případě samozřejmě nelze astronauta zvážit, tedy ne obvyklým způsobem.

Nicméně, jak to bývá, při řešení tohoto problému si vědci vzali na pomoc fyziku. Kolik astronaut váží lze na palubě ISS zjistit pomocí dvou zařízení. Prvním z nich je Body Mass Measurement Device. Jak již samotný název napovídá, je to zařízení, které měří hmotu astronauta, a sice pomocí oscilace pružiny o přesně definované síle. Astronaut se pevně uchytí k zařízení a rozkmitá jej a to pak spočítá počet kmitů pružiny s astronautovým tělem za určitý časový úsek, což pak počítač převede např. na kilogramy (viz video). 

Space Linear Acceleration Device (Foto: NASA)
Další zařízení, které lze ke zvážení astronauta použít je SLAMMD (Space Linear Acceleration Device). Tohle zařízení vlastně pracuje na principu měření lineární akcelerace. Představte si to tak, že jste železný muž a máte za úkol tažením rozpohybovat nejprve osobní auto a pak třeba kamion. Jasně, že osobák zvládnete snadněji než kamion. Lineární akcelerace více hmotných předmětů vyžaduje větší sílu. Hůře se jejich pohyb se dá také díky setrvačnosti zastavit (viz. video).