O MNĚ

Povoláním jsem všeobecná sestra - specialista. Kromě toho se mnoho let věnuji popularizaci vědy. Rád píšu a hovořím zejména o aplikaci poznatků získaných z vesmírného programu do péče o pacienty na Zemi. Pracoval jsem jako zdravotnický specialista, výzkumník a odborný konzultant v oblasti kosmického výzkumu, kde jsem v rámci tzv. analogových simulací kosmických misí zkoumal problematiku lidských potřeb v extrémních podmínkách. Své znalosti a zkušenosti se snažím uplatňovat v oblasti lidských zdrojů ve zdravotnictví, konkrétně v sociálním akčním výzkumu v exponovaných profesích, kde se zaměřuji zejména na problematiku odolnosti zdravotnických týmů v podmínkách zátěže.

Komunikace vědy:

"Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe."

ČLÁNKY A ODKAZY:

Sunday, January 5, 2025

Jak poznatky z analogových misí pomáhají i na Zemi

Analogové mise, simulace kosmických podmínek zde na Zemi, nejsou jen přípravou na dobývání Marsu. Jejich výsledky mají význam i pro náš pozemský svět. Od zdravotnictví přes krizové řízení a technologie až po zlepšení kvality života v extrémních podmínkách – transfer znalostí z analogových simulací ovlivňuje mnohem víc, než byste si mysleli.


Laboratoře budoucnosti: simulace života mimo Zemi...

Analogové mise, jako je HI-SEAS na Havaji nebo AMADEE-18 v ománské poušti, slouží k testování technologií, lidských schopností a vědeckých hypotéz. Prostředí, které simulují izolaci, nedostatek zdrojů a stres, pomáhá porozumět tomu, jak se lidé i technologie budou chovat v extrémních podmínkách.

Například HI-SEAS zkoumá vliv izolace na spánek a psychické zdraví členů posádky. Zjištění, že dlouhodobý nedostatek stimulů může způsobit neurokognitivní změny, má okamžité dopady na zdravotnictví – od lepšího plánování dlouhých směn na JIP až po péči o pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko, či v karanténě.

Inspirace pro zdravotnictví a krizové řízení...

Technologie vyvinuté pro kosmonauty mohou zlepšit život i na Zemi. Telemedicína, původně navržená pro vzdálené sledování zdravotního stavu astronautů, se nyní používá v odlehlých oblastech nebo během pandemických krizí. Simulační tréninky z analogových misí mohou být aplikovány na výcvik záchranných složek a zdravotnických týmů.

Vliv analogových studií sahá i do oblasti ochrany zdraví. Znalosti o řízení stresu a psychické pohody jsou přínosné pro dlouhodobě nemocné pacienty, ale také pro profesionály pracující v extrémní zátěži.

Zemědělství budoucnosti: potraviny v extrému...

Studie simulující podmínky na Marsu, jako je Mars Desert Research Station (MDRS), přímo ovlivňují rozvoj udržitelného zemědělství na Zemi. Testy pěstování plodin v uzavřených systémech mohou být klíčem k zásobování potravinami v oblastech postižených suchem nebo chudých na úrodnou půdu.

Zvláštní důraz je kladen na efektivní využívání zdrojů, jako jsou voda a energie. Technologie vyvinuté pro uzavřené ekosystémy mohou inspirovat městské zemědělství, například vertikální farmy, které ušetří prostor i zdroje.

Robotika a technologie pro extrémy...

V analogových misích jsou testovány robotické systémy a technologie, které mohou být nasazeny v extrémních podmínkách i na Zemi. Autonomní roboti, původně navržení pro Mars, nachází uplatnění v těžebním průmyslu, při hledání obětí katastrof nebo při kontrole nebezpečných zařízení.

Spolupráce mezi roboty a lidmi je další klíčovou oblastí. Analogové studie testují komunikaci a koordinaci mezi lidskou posádkou a robotickými systémy, což může zlepšit práci v odlehlých lokalitách na Zemi, jako jsou ropné plošiny nebo hlubinné doly.

Závěr: Kosmické mise pro pozemský život...

Analogové mise nejsou jen nástrojem pro plánování vesmírných dobrodružství, ale i laboratoří inovací, které mění život na Zemi. Ať už jde o zdravotnictví, zemědělství nebo krizové řízení, poznatky z těchto studií dokazují, že investice do kosmického výzkumu mají globální dopad. Znalosti z extrémních podmínek nejen pomáhají dobývat vesmír, ale rovněž zlepšují naši schopnost přizpůsobit se extrémům naší planety.

Foto: The Mars Society / MDRS

VÝZKUM, VÝSLEDKY, PUBLIKACE:

Nejnovější publikace/prezentace:

•BOHÁČEK, Pavel, 2023. Specifika pracovní zátěže psychiatrických sester [prezentace] , Sjezd vojenské psychiatrie a psychologie, Útav leteckého zdravotnictví - Praha, Pardubice, 20.10. 2023, ev. č: AKPČR/PHA/OK/187/2023
•RADJENOVIČOVÁ, Blanka a Pavel BOHÁČEK, 2023. Pracovní podmínky sester: XV. ročník celostátní konference "Kvalita zdravotní péče a akreditace" [prezentace]. 12.9. 2023. Hotel Occidental Praha 4.

KOSMONAUTIKA - Účast na projektech (Aquakosmow10, SIRIUS-21)

•Bernardová Sýkorová, K., Chroustová, E., Boháček, P., Klosová, M., Zubková, A., Krásná, K., Stibor, V., Laštovková, J., Höschlová, E., & Bahbouh, R. (2020-2023). Aplikace psychosociálního přístupu k identifikaci a posílení adaptačních mechanismů člověka během dlouhodobých pilotovaných kosmických letů do hlubokého vesmíru. https://starfos.tacr.cz/projekty/TL03000257#project-main
•Bernardová, K., Čípková, P., Boháček, P., Chroustová, E., Klosová, M., Krásná, K., Stibor, V., & Zubková, A. (2023) Comprehensive analysis of the level of psychosocial conditions and functioning of the space crew in the 3rd simulated space flight to the Moon of the SIRIUS-21 crew (Research report). Praha: TAČR. RIV/44555601:13510/23:43898222. https://starfos.tacr.cz/vysledky-vyzkumu/RIV%2F44555601%3A13510%2F23%3A43898222#result-main