Vítejte****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Jak ve vesmíru zvážit astronauta?****Kosmonautix: Cislunární medicína****Plíce se ve vesmíru hojí pomaleji****Mezi životem a smrtí****Přeji příjemné čtení :-)

Sunday, April 10, 2016

SpaceX a nové experimenty na ISS

8.4. poběhl úspěšný start raketového nosiče Falcon - 9, společnosti SpaceX s nákladní kosmickou lodí Dragon. Tato mise je zajímavá z mnoha hledisek. Podařilo se, že návratový stupeň nosné rakety, poprvé v historii po splnění úkolu, "poslušně" zaparkoval na plovoucí plošině na Zemi. Zajímavým však byl i náklad. Dragon totiž na ISS dopravil nafukovací modul společnosti Bigelow. Ale tím výčet zajímavostí nekončí. Důležitou součástí nákladu bylo také vybavení pro velmi zajímavé lékařsko-biologické experimenty.
Jednak jde o laboratoř WetLab, určenou pro výzkum molekulárních a buněčných mechanismů úbytku svalové a kostní hmoty a také imunitních změn a mikrobiální virulence. Atrofie svalů je nosným tématem experimentu Rodent - 3.
Tento výzkumný projekt se zaměřuje na vývoj protiopatření a léčebných metod, spojených s problematikou svalové atrofie. Tyto metody mají pomoci nejen astronautům při dlouhodobých kosmických misích, ale také lidem na Zemi, kteří trpí chorobami pohybového ústrojí a čelí následkům zranění. 
(Foto: NASA)