Vítejte****Neuralink video****Polštářové studie - aneb pohyb je život****KOSMONAUTIX: Vliv umělé gravitace na zdraví astronautů****KOSMONAUTIX: Kosmonautika ve výzkumu Alzheimerovy nemoci****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Přeji příjemné čtení :-)

Editoral...

Jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky, nebo z válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty? Přežití člověka v extrémních prostředích, odolnost a zvládání mimořádných situací. Nejnovější informace v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Člověk jako lidská bytost a péče o jeho zdraví a jeho potřeby - tedy Nursng Science, neboli ošetřovatelství jako věda a jeho teorie, praxe a jeho nejnovější poznatky ... To všechno jsou témata, která mě nepřestávají fascinovat ... Doufám, že mé blogy zaujmou i vás :-)

PS: Mé blogy, zaměřené na ošetřovatelství Men In Nursing CZ a RN nursing lifestyle, najdete v pravé dolní části stránky... :-)

Friday, July 13, 2012

Medicína extrémních prostředí - Jak přežít HORKO

Děje se to každý rok. Na vrcholu horkých letních měsíců jsou dispečinky záchranných služeb zahlceny a posádky sanitek se celý den nezastaví. Lidé kolabují na sluncem rozpálených ulicích a v přeplněných autobusech hromadné dopravy. Někteří, zejména starší lidé, zemřou. Důvodem však není horko, ale lehkomyslnost. Lidé prostě přehlížejí tu skutečnost, že v pětatřiceti stupňovém horku je třeba dodržovat určitá preventivní opatření, jejichž cílem je zabránit přehřátí a dehydrataci organismu.

Nejen civilní, ale také vojenští lékaři se po mnoho let zabývají účinky horka na lidský organismus. Konec konců řada válečných konfliktů poslední doby se odehrává uprostřed pouští. A tak není na škodu nahlédnout do manuálů elitních vojenských mediků a poučit se o tom, jak je možné přežít v extrémním horku a jaká nebezpečí horko představuje a jak postupovat v případě že dojde k akutním zdravotním potížím, vyvolaným pobytem v horkém prostředí. O tom všem se píše v článku Medicína extrémních prostředí - HORKO , publikovaném na serveru Armádní Noviny.