Vítejte****Neuralink video****Polštářové studie - aneb pohyb je život****KOSMONAUTIX: Vliv umělé gravitace na zdraví astronautů****KOSMONAUTIX: Kosmonautika ve výzkumu Alzheimerovy nemoci****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Přeji příjemné čtení :-)

Editoral...

Jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky, nebo z válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty? Přežití člověka v extrémních prostředích, odolnost a zvládání mimořádných situací. Nejnovější informace v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Člověk jako lidská bytost a péče o jeho zdraví a jeho potřeby - tedy Nursng Science, neboli ošetřovatelství jako věda a jeho teorie, praxe a jeho nejnovější poznatky ... To všechno jsou témata, která mě nepřestávají fascinovat ... Doufám, že mé blogy zaujmou i vás :-)

PS: Mé blogy, zaměřené na ošetřovatelství Men In Nursing CZ a RN nursing lifestyle, najdete v pravé dolní části stránky... :-)

Sunday, April 17, 2016

PUMA chrání astronauty, hasiče, i vážně nemocné

Práce na palubě Mezinárodní kosmické stanice, v prostředí mikrogravitace a výstupy do volného kosmického prostoru , kladou mimořádné nároky na organismus astronautů. Jednak jsou ohroženi postupným ubýváním fyziologických rezerv organismu (tzv. deconditioningem) a také jsou ohroženi akutním selháním techniky či zdravotního stavu při nebezpečných výstupech do volného kosmického prostoru (tzv. EVA-Extra Vehicular Activity). To byl také důvod, který vedl Glennovo kosmické středisko NASA ke spolupráci s Case Western University a Cleveland Clinic, v rámci které vyvinuli zařízení PUMA - neboli Portable Unit for Metabolic Analysis. PUMA je miniaturizovaná jednotka pro vysoce přesný monitoring metabolických parametrů, jako je spotřeba kyslíku, výdej kysličníku uhličitého, měření tepové a dechové frekvence, tělesné teploty a dalších a to vše v reálném čase. Samotné zařízení je miniaturizované a velmi skladné a proto se dá využívat v celé řadě situací a prostředí. Kromě astronautů je určeno pro monitoring zdravotního stavu bojových pilotů, potápěčů, horolezců, hasičů ale také pacientů ve špatném zdravotním stavu. Tato technologie je vhodná např. pro monitoring pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí, tzv.CHOPN, kdy je třeba velmi ostražitě hlídat efektivitu podávání kyslíku.
(foto: NASA)