Vítejte****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Jak ve vesmíru zvážit astronauta?****Kosmonautix: Cislunární medicína****Plíce se ve vesmíru hojí pomaleji****Mezi životem a smrtí****Přeji příjemné čtení :-)

Sunday, August 28, 2016

Rozhovor v časopisu TÝDEN: VESMÍRNÉ LÉKY PROTI RAKOVINĚ


To je, krátce řečeno, téma rozhovoru, který právě vychází v časopisu TÝDEN. Mimo jiné si také povídáme o tom, co má společného tzv. personalizovaná medicína, tedy obor, zabývající se optimalizací diagnostických a léčebných postupů pro léčbu konkrétního člověka a kosmonautika. Věděli jste například, že vědci zkoumají možnosti výroby "léků na míru"? Technologie, která je v článku zmíněná se nazývá flow processing a kromě využití v rámci cesty na Mars, nalezne tato technologie v budoucnu uplatnění i na Zemi.


Velmi mě zajímá vliv dlouhodobého ležení člověka na lůžku na jeho zdravotní stav. Výzkum této problematiky se děje pomocí tzv. bedrest studií. Ty jsou v kosmonautice využívány jako tzv. analog pro studium fyziologických účinků mikrogravitace na člověka, ale přinášejí nám také řadu poznatků, které pak lze využít při péči o nemocné ale nejen to... V časopisu TÝDEN se zmíníme i o jiných oblastech využití získaných poznatků. Otázky, týkající se péče o zdraví a psychiku astronautů, nebo nové lékařské technologie a postupy, které vznikly pro využívání v rámci kosmických letů a nyní slouží pacientům na Zemi. 

Nejen o tom jsme si povídali v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 29.8. (36/2016)
Časopis si můžete koupit také v elektronické podobě do mobilu a tabletu zde .

(foto: Týden/ESA/NASA)