Vítejte****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Jak ve vesmíru zvážit astronauta?****Kosmonautix: Cislunární medicína****Plíce se ve vesmíru hojí pomaleji****Mezi životem a smrtí****Přeji příjemné čtení :-)

Friday, October 27, 2017

TempusPRO: Satelitní přenos medicínských dat

Dovolte mi, abych vám představil Tempus Pro, neboli přenosný monitor fyziologicých funkcí, který má ve své výbavě také technologii, která možňuje satelitní přenos telemedicínských dat. Tuto novou technologii, nyní testuje Evropská kosmická agentura (ESA). Poprvé byla použita letos v květnu, bezprostředně po návratu astronauta Thomase Pesqueta z Mezinárodní kosmické stanice.
 
Jak již jsem psal v mnoha předchozích článcích, těla astronautů, utrpí v průběhu např. půlročního pobytu ve vesmíru, značné oslabení fyzické kondice, které se projevuje snížením výkonnosti kardiovaskulárního systému, snížením svalové síly, ubýváním svalové a kostní hmoty, poruchami rovnováhy a prostorové orientace a celou řadou dalších symptomů.
Na výkonnost astronautů v průběhu kosmické mise to nemá nijak závažný vliv. V podstatě se dá říci, že všechny tyto změny, jsou přirozenou adaptací na pobyt ve vesmíru. Problém však nastává po návratu na Zemi, do Zemské gravitace.

A tak, bezprostředně po návratu na Zemi, když Kapsule Sojuz s Thomasem Pesquetem přistála v
Kazašské stepi, ujal se jej zdravotnický tým ESA, který byl vybaven zařízením Tempus Pro. Astronaut byl připojen na několik senzorů a všechny důležité informace o fyziologických funkcích, jako jsou EKG, údaje o krevním tlaku, či okysličení krve a další, byly v reálném čase přes satelit odeslány lékařům do Kolína nad Rýnem. Celá procedura se opakuje i ve vrtulníku, cestou z místa přistání v kazašské stepi do města Karaganda a i při dalších přesunech.
 
Pomocí zabezpečeného satelitního spojení lze také posílat ultrazvukové snímky, videa, fotografie i hlasový přenos. Všechna data jsou současně zašifrovaná a zůstávají uložena v zařízení, kde čekají na další podrobné vyhodnocení. Sdílení informací mezi záchrannými týmy v reálném čase přispívá k efektivitě záchranné operace v případě mimořádné události při přistání.

Zdokonalená verze zařízení bude použita v prosinci při návratu Paola Nespoliho z ISS. Bude se testovat odesílání medicínských dat z letadla, přepravujícího astronauty do střediska výcviku astronautů ESA v Kolíně nad Rýnem.