O MNĚ

Povoláním jsem všeobecná sestra - specialista. Kromě toho se mnoho let věnuji popularizaci vědy. Rád píšu a hovořím zejména o aplikaci poznatků získaných z vesmírného programu do péče o pacienty na Zemi. Pracoval jsem jako zdravotnický specialista, výzkumník a odborný konzultant v oblasti kosmického výzkumu, kde jsem v rámci tzv. analogových simulací kosmických misí zkoumal problematiku lidských potřeb v extrémních podmínkách. Své znalosti a zkušenosti se snažím uplatňovat v oblasti lidských zdrojů ve zdravotnictví, konkrétně v sociálním akčním výzkumu v exponovaných profesích, kde se zaměřuji zejména na problematiku odolnosti zdravotnických týmů v podmínkách zátěže.

Komunikace vědy:

"Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe."

ČLÁNKY A ODKAZY:

Friday, October 27, 2017

TempusPRO: Satelitní přenos medicínských dat

Dovolte mi, abych vám představil Tempus Pro, neboli přenosný monitor fyziologicých funkcí, který má ve své výbavě také technologii, která možňuje satelitní přenos telemedicínských dat. Tuto novou technologii, nyní testuje Evropská kosmická agentura (ESA). Poprvé byla použita letos v květnu, bezprostředně po návratu astronauta Thomase Pesqueta z Mezinárodní kosmické stanice.
 
Jak již jsem psal v mnoha předchozích článcích, těla astronautů, utrpí v průběhu např. půlročního pobytu ve vesmíru, značné oslabení fyzické kondice, které se projevuje snížením výkonnosti kardiovaskulárního systému, snížením svalové síly, ubýváním svalové a kostní hmoty, poruchami rovnováhy a prostorové orientace a celou řadou dalších symptomů.
Na výkonnost astronautů v průběhu kosmické mise to nemá nijak závažný vliv. V podstatě se dá říci, že všechny tyto změny, jsou přirozenou adaptací na pobyt ve vesmíru. Problém však nastává po návratu na Zemi, do Zemské gravitace.

A tak, bezprostředně po návratu na Zemi, když Kapsule Sojuz s Thomasem Pesquetem přistála v
Kazašské stepi, ujal se jej zdravotnický tým ESA, který byl vybaven zařízením Tempus Pro. Astronaut byl připojen na několik senzorů a všechny důležité informace o fyziologických funkcích, jako jsou EKG, údaje o krevním tlaku, či okysličení krve a další, byly v reálném čase přes satelit odeslány lékařům do Kolína nad Rýnem. Celá procedura se opakuje i ve vrtulníku, cestou z místa přistání v kazašské stepi do města Karaganda a i při dalších přesunech.
 
Pomocí zabezpečeného satelitního spojení lze také posílat ultrazvukové snímky, videa, fotografie i hlasový přenos. Všechna data jsou současně zašifrovaná a zůstávají uložena v zařízení, kde čekají na další podrobné vyhodnocení. Sdílení informací mezi záchrannými týmy v reálném čase přispívá k efektivitě záchranné operace v případě mimořádné události při přistání.

Zdokonalená verze zařízení bude použita v prosinci při návratu Paola Nespoliho z ISS. Bude se testovat odesílání medicínských dat z letadla, přepravujícího astronauty do střediska výcviku astronautů ESA v Kolíně nad Rýnem.

VÝZKUM, VÝSLEDKY, PUBLIKACE:

Nejnovější publikace/prezentace:

•BOHÁČEK, Pavel, 2023. Specifika pracovní zátěže psychiatrických sester [prezentace] , Sjezd vojenské psychiatrie a psychologie, Útav leteckého zdravotnictví - Praha, Pardubice, 20.10. 2023, ev. č: AKPČR/PHA/OK/187/2023
•RADJENOVIČOVÁ, Blanka a Pavel BOHÁČEK, 2023. Pracovní podmínky sester: XV. ročník celostátní konference "Kvalita zdravotní péče a akreditace" [prezentace]. 12.9. 2023. Hotel Occidental Praha 4.

KOSMONAUTIKA - Účast na projektech (Aquakosmow10, SIRIUS-21)

•Bernardová Sýkorová, K., Chroustová, E., Boháček, P., Klosová, M., Zubková, A., Krásná, K., Stibor, V., Laštovková, J., Höschlová, E., & Bahbouh, R. (2020-2023). Aplikace psychosociálního přístupu k identifikaci a posílení adaptačních mechanismů člověka během dlouhodobých pilotovaných kosmických letů do hlubokého vesmíru. https://starfos.tacr.cz/projekty/TL03000257#project-main
•Bernardová, K., Čípková, P., Boháček, P., Chroustová, E., Klosová, M., Krásná, K., Stibor, V., & Zubková, A. (2023) Comprehensive analysis of the level of psychosocial conditions and functioning of the space crew in the 3rd simulated space flight to the Moon of the SIRIUS-21 crew (Research report). Praha: TAČR. RIV/44555601:13510/23:43898222. https://starfos.tacr.cz/vysledky-vyzkumu/RIV%2F44555601%3A13510%2F23%3A43898222#result-main