Vítejte****Proč do vesmíru posíláme lidské tkáně na čipech?****Kosmické Léky - Imunoterapie z Vesmíru****Mozek jako zbraň****Ošetřovatelství - věda o lidských potřebách a kosmonautika****ANGIEX-Na palubě ISS se vyvíjejí léky proti rakovině****Jak ve vesmíru zvážit astronauta?****Kosmonautix: Cislunární medicína****Plíce se ve vesmíru hojí pomaleji****Mezi životem a smrtí****Přeji příjemné čtení :-)

Tuesday, June 26, 2012

Český kosmický výzkum na GLEX 2012

Česká republika měla svého zástupce na mezinárodní konferenci GLEX (Global Space Exploration), která se konala mezi 22-24 květnem 2012 ve Washingtonu. Byl jím kosmický architekt a autor projektu "Hydronaut" Matyáš Šanda. V rámci konference byl ve Washingtonu prezentován koncept možností využití modulů ISS jako orbiteru i jako základny na povrchu měsíce.

"Projekt se setkal se zájmem a byl diskutován nejen se zástupci NASA, Roskosmosu, ale i ze strany Francie a Kanady a dalších zúčastněných. Všichni ocenili neotřelý a inovativní přístup k problematice dalšího využití a hlavní myšlenku na využití modulů z ISS na stavbu lunární základny pro další mise."

Tento koncept má již dnes své praktické využití. Poznatky získané z teoretické práce jsou využívány v rámci výstavby první ze série experimentálních stanic projektu Hydronaut , které budou umístěny pod vodní hladinou a budou využívány zejména k výzkumu v oblasti fyziologie člověka v extrémním prostředí, psychologie, lidského faktoru, sociologie a dále k výcviku astronautů, potápěčů a záchranářů.