O MNĚ

Povoláním jsem všeobecná sestra - specialista. Kromě toho se mnoho let věnuji popularizaci vědy. Rád píšu a hovořím zejména o aplikaci poznatků získaných z vesmírného programu do péče o pacienty na Zemi. Pracoval jsem jako zdravotnický specialista, výzkumník a odborný konzultant v oblasti kosmického výzkumu, kde jsem v rámci tzv. analogových simulací kosmických misí zkoumal problematiku lidských potřeb v extrémních podmínkách. Své znalosti a zkušenosti se snažím uplatňovat v oblasti lidských zdrojů ve zdravotnictví, konkrétně v sociálním akčním výzkumu v exponovaných profesích, kde se zaměřuji zejména na problematiku odolnosti zdravotnických týmů v podmínkách zátěže.

Komunikace vědy:

"Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe."

ČLÁNKY A ODKAZY:

Thursday, August 17, 2017

Vliv pobytu příslušníků speciálních sil na palubě ponorky na jejich fyzickou výkonnost

Foto: U.S. NAVY
Plnění náročných úkolů v rámci speciálních operací, je spojeno také se značnou fyzickou námahou. Některé z těchto operací probíhají infiltrací a výsadkem speciálních sil na nepřátelské území pomocí ponorek. Jenže, dlouhodobý pobyt ve stísněném a uzavřeném prostoru ponorky, vede k postupnému snižování fyzické kondice operátorů. To samozřejmě může mít velmi negativní vliv na úspěšnost už tak velmi nebezpečných misí.

Američtí vojenští experti se pokusili objektivizovat předpoklad, že dlouhodobý pobyt příslušníků speciálních sil v ponorce, může mít negativní vliv na jejich schopnost plnit roznanité, fyzicky náročné, úkoly. Zejména jde o úkoly vyžadující aerobní vytrvalost, nebo silový výkon. Lékařské studie se účastnili příslušníci SEAL Team One, kteří byli nasazeni v rámci mise ponorky SSN 642 Kamehameha.
Foto: U.S.NAVY
Do studie byly zařazeny dvě skupiny mužů. V první skupině bylo 22 mužů, nasazených na více než dvouměsíční ponorkové misi. Druhá skupina čítala mužů 9 a byla skupinou kontrolní. Všichni vojáci se podrobili sérii kognitivních a fyzických testů a to bezprostředně před nasazením a následně po ukončení jejich ponorkové mise. Během celého pobytu skupiny NAVY SEALs na palubě ponorky, byla bedlivě sledována jejich fyzická aktivita, byl monitorován jejich zdravotní stav, sledovaly se jejich změny nálad, co jedí atd. Vědci monitorovali také prostředí a atmosféru v ponorce.


Foto: U.S.  MARINES
Výsledky studie ukázaly, že během pobytu elitních vojáků na palubě ponorky SSN 642 Kamehameha, došlo ke statisticky významnému snížení fyzické výkonnosti zkoumaných subjektů. Zároveň si vojáci ve zvýšené míře stěžovali na různé zdravotní problémy. Není však známo, do jaké míry by stupeň dekondice, jaký byl pozorován u testovácí skupiny příslušníků NAVY SEALs, ovlivnil jejich výkonnost během skutečné vojenské operace. Z výsledků však lze vyvodit, že delší pobyt týmu speciálních operací na palubě ponorky, může negativně ovlivnit jak výkonnost v situacích, které by vyžadovaly intenzivní fyzické nasazení, tak i situace, vyžadující vytrvalostní výkon.

Poznámka: Výsledky studie do značné míry korespondují i s poznatky, které máme ze studií BedRest a dalších kosmických analogových studií, i ze sledování fyzické kondice astronautů na dlouhodobých kosmických misích...  
  
Literatura: Fothergill DM, Sims JR; Aerobic performance of Special Operations Forces personnel after a prolonged submarine deployment; Ergonomics. 2000 Oct;43(10):1489-500.

VÝZKUM, VÝSLEDKY, PUBLIKACE:

Nejnovější publikace/prezentace:

•BOHÁČEK, Pavel, 2023. Specifika pracovní zátěže psychiatrických sester [prezentace] , Sjezd vojenské psychiatrie a psychologie, Útav leteckého zdravotnictví - Praha, Pardubice, 20.10. 2023, ev. č: AKPČR/PHA/OK/187/2023
•RADJENOVIČOVÁ, Blanka a Pavel BOHÁČEK, 2023. Pracovní podmínky sester: XV. ročník celostátní konference "Kvalita zdravotní péče a akreditace" [prezentace]. 12.9. 2023. Hotel Occidental Praha 4.

KOSMONAUTIKA - Účast na projektech (Aquakosmow10, SIRIUS-21)

•Bernardová Sýkorová, K., Chroustová, E., Boháček, P., Klosová, M., Zubková, A., Krásná, K., Stibor, V., Laštovková, J., Höschlová, E., & Bahbouh, R. (2020-2023). Aplikace psychosociálního přístupu k identifikaci a posílení adaptačních mechanismů člověka během dlouhodobých pilotovaných kosmických letů do hlubokého vesmíru. https://starfos.tacr.cz/projekty/TL03000257#project-main
•Bernardová, K., Čípková, P., Boháček, P., Chroustová, E., Klosová, M., Krásná, K., Stibor, V., & Zubková, A. (2023) Comprehensive analysis of the level of psychosocial conditions and functioning of the space crew in the 3rd simulated space flight to the Moon of the SIRIUS-21 crew (Research report). Praha: TAČR. RIV/44555601:13510/23:43898222. https://starfos.tacr.cz/vysledky-vyzkumu/RIV%2F44555601%3A13510%2F23%3A43898222#result-main